Lale Diş Kliniği

Pazartesi - Cumartesi 09:00 - 20:00

Pazar Günleri - KAPALI

+90 216 202 10 12

info@laledis.com

Güzeltepe, Zübeyde Hanım Cd.

No:27/A, Üsküdar/İstanbul

İmplant Tedavisi Ağrılı Bir İşlem Midir?

İmplant Tedavisi Ağrılı Bir İşlem midir? 

 İmplant tedavisi ağrılı bir işlem midir sorusu tüm diş problemi çeken ve implant yaptırmayı düşünenler arasında baş sırada gelmektedir. Aslında her ne kadar diş hekimleri yaptıkları çoğu operasyonu problemli bölgeyi uyuşturarak, ağrı minimum derecede hissedilmesi için yapsa da yine de endişeler devam etmektedir.

 İmplant, gerçek dişlerin yerine gelerek gerçekmiş gibi kullanılan yapay protezlerdir. İmplant işlemi diş eksikliği ve diş kaybının olduğu bölgelere yapılmaktadır. Bu sayede yemek yeme esnasında çiğneme işlemi çok daha kolaylaşarak kişilere implant işlemi büyük fayda sağlamış olur.

Lokal Anestezi Kullanıldığı İçin Acı Hissedilmez

İmplant işlemi, cerrahi bir işlemdir. Bu yüzden tedavi lokal anestezi uygulanarak yapılır. Lokal anestezi sayesinde sorunlu bölge tamamıyla uyuşacağından hasta hiçbir acı hissetmez. 

 İmplant işlemi ağrılı bir işlem midir diyenler çok olduğu gibi rahatlıkla bu işlemi yaptırabilirler çünkü acısız, uyuşturularak yapılmaktadır. Lâkin lokal anestezi bir süre sonra, gün içerisinde, etkisini kaybedeceği için  tedavi uygulanan bölgede ağrılar ve sızlamalar hissedilmesi normaldir. Diş hekimleri bu ağrıların normal olduğunu söylerler. Her ihtimale karşı hekimler, hastalara ağrı kesici ilaçlar verecekleri için ağrı ilaç ile birlikte kesilecektir.

 Yani işlem sırasında hiçbir acı hissedilmez çünkü lokal anestezi ile sorunlu bölge uyuşturulur. Fakat işlem sonrası hafif ağrılar oluşabilir bunu da ilaçla giderebilirsiniz.

Tedavi Sonrası Ağrı Olmaması İçin Yapılmaması Gerekenler
  • İmplant sonrası dişin çene kemiğine kaynaşabilmesi için sıcak ve soğuk içeceklerden ve yiyeceklerden uzak durmak oldukça önemlidir. Onun yerine süt ve süt ürünleri tüketilmelidir.
  • Sigara ve alkol kullanımı iyileşme sürecini olumsuz etkileyecek ve dişin çene kemiğine kaynaşmasını yavaşlatacaktır. Bu yüzden sigara ve alkol kullanımını azaltmalısınız.
  • Sert besinlerden kesinlikle uzak durmalısınız.
  • Diş fırçalama ve diş ipi temizliği işlemleri olabildiğinde nazik ve yavaşça dişe zarar vermeden yapılmalıdır.

İmplant tedavisi ne kadar acısız da olsa sonrasında acı yaşamamak size bağlıdır. Doktorunuzun dediklerini yaparak acıyı minimuma indirebilirsiniz. Kısacası implant tedavisi ağrılı bir işlem midir sorusunun cevabı, hayır anestezi uygulandığından dolayı ağrılı değildir.

Çağrı Merkezi Whatsapp Destek