Lale Diş Kliniği

Pazartesi - Cumartesi 09:00 - 20:00

Pazar Günleri - KAPALI

+90 216 202 10 12

info@laledis.com

Güzeltepe, Zübeyde Hanım Cd.

No:27/A, Üsküdar/İstanbul

İmplant Tedavisi – Süreç Nasıl İşler?

İmplant Tedavisi? Süreç Nasıl İşler? 

 

İmplant tedavisi, süreç nasıl işler tercih edilmesinin nedenlerinden biri de diğer  sağlıklı dişlere  zarar vermiyor olmasıdır. İmplant eksik dişlerin yerine konmak amacıyla dişe yerleştirilen  yapay vida şeklindeki diş köküne verilen isimdir. İmplantlar çene kemiğine yerleştirir ve kemikle kaynaşması için zaman tanınır. Kemikle bütünleşen implantın üzerine doğal görümlü diş yerleştirilir.

Tedavi gören diş kök olarak kullanılır ve yanındaki dişler kesilmez. Günlük hayatımıza sorunsuz bir şekilde devam edebiliriz. Yeme içmemizde uzun süre  değişiklik  yaşanmaz.

İmplant Hangi Kişilere Uygulanır?

 

Alt ve üst çenede diş olmama durumunda çenede implant kullanılır. Hastanın protez diş kullanamadığı zaman implant tedavisi uygulanır. İmplant tedavisi, süreç nasıl işler için bireyin kemik gelişimini tamamlamış olması gerekir. Bu tedavinin sağlıklı olması için şarttır.

İmplant Tedavisi Nasıl Uygulanır?

 

Çenede bir ve birden fazla veya hiç diş olmama durumlarında implant tedavisi uygulanır. Günümüzde gelişen tıpla birlikte implant tedavisi, süreç nasıl işler bu kişiden kişiye değişebilen bir süreçtir.

İmplant öncesi muayene; Dişinizin ve yapısının implant uygulaması için uygun olup olmadığını bakılır. Dişin röntgeni çekilir ve diş 3D cihazlarda görüntülenir. Daha sonra dişinizin ve çenenizin yapısı modellenir. Tıbbı geçmişinize bakılır. Sürek veya tedavisi sırasında kullandığınız ilaçlara ve tedaviye engel hastalığının olup olmadığı kontrol edilir.

Tedavinin planı yapılır. Uygulanacak implant sayısı belirlenir. Kemiklerin ve dişlerin durumu kontrol edilir. Anestezi türü ve miktarı belirlenir. Lokal anestezi, lokal anestezi, genel anestezi ya da sedasyon anestezi arasından size en uygun olanı seçilir. Diş implantı genellikle aşamalar halinde yapılır ve yatış istenmeye operasyondur.

İmplant Operasyon Aşamaları;

  • Hasarlı dişi çıkarma,
  • Gerektiğinde çene kemiği hazırlığı (aşılama),
  • Diş implant yerleştirilmesi,
  • Kemiğin büyümesi ve düzelmesi,
  • Köprü yerleşimi,
  • Yapay dişin yerleştirilmesidir.
İmplant Sonrası İyileşme Dönemi

 

İmplant tedavisi uyguladıkları sonra 2 saat bir şey yiyip içilmemelidir. Birinci gününde dişte hassasiyet oluşturacak sıcak soğuk, sert yiyeceklerden kaçınılmalıdır. Tedavinin ikinci gününden itibaren normal beslenme düzeyine dönüşebilir. Bu süreçte alkol ve sigaradan daha olabildiğince uzak durulmalıdır. İmplant sonrası ağrı pek hissedilmez Sadece dikişlerden kaynaklanan bir hassasiyet vardır.

 İşlem sonrası dişin  enfeksiyon riskine karşı ve hafif de olsa ağrıya karşı ilaç uygulamasına gidilir. Kişinin beslenmesine  kemik yapısına göre ve doktorun verdiği  tavsiyelere uyarak impant tedavisi, süreç nasıl işler  3 ila 5 ay içerisinde İyileşme gösterir.

 

Çağrı Merkezi Whatsapp Destek